Høgsvora er fjellet som leverer uansett. Enten det er sesongens første tur i pudder eller en solfylt vårtur med slusj, er utsikten fra den store varden mot Storfjorden og Sunnmørsalpene like imponerende.

Kort om turen:

Kommune Ørskog
Høyde 1163 moh.
Stigning  Ca. 860 høydemeter
Tid  3–4 timer tur/retur
Vanskelighetsgrad Rød (Krevende – bratt enkelte partier)
Sesong Hele året (fantastisk skitopp om vinteren)
Skredfare: Viktig å vurdere, unngå flankene
MERK: tar man ruten opp eggen, kan denne være forblåst, eller dekket av en skavel
Popularitet Mange som går, så ofte opptråkket spor. Stort området, så lenge før oppkjørt 
Parkering: Rett ved innsteg, kan skli helt til parkeringen

Turbeskrivelse

Oppstigningen: Turen starter slakt og fint innover mot Sollisætra. Herfra følger du dalføret oppover Kvanndalen. Dette er en behagelig transportetappe før stigningen begynner for alvor. Du sikter deg inn på den brede ryggen som leder mot toppen.

Vær oppmerksom på at ryggen kan være avblåst og hard om vinteren. Ved isete forhold kan det være lurt med skarejern (steggjern til skiene). Selve topp-platået er stort, og varden på Høgsvora er kanskje en av Sunnmøres mest solide!

Ta den mer vanlige og trygge ruten opp, som er samme som nedkjøringen om forholdene er usikre.

Nedkjøringen: Nedkjøringen følger som regel samme rute som oppstigningen. De store flatene i øvre del gir rom for store svinger og mye moro. Siden terrenget er oversiktlig, er det enkelt å finne god snø.

Se også: https://ut.no/kart/tur/119343/topptur-pa-ski-til-hgsvora#13.5/62.48012/6.9904 

Mine personlige tips

  • Vind og is: Ryggen opp mot toppen er svært utsatt for vær. Det er ikke uvanlig at det er “betongsnø” eller ren is her selv om det er pudder nede i dalen.

  • Navigering: I tåke kan det flate partiet før toppen være desorienterende. Sørg for å ha GPX-sporet klart.

Skredfare og ruteplanlegging

Denne turen har flere bratte parti, følg med på forhold!

Kart og mulig rute

Se også Strava aktiviteten min:

 

Turen der toppen virket lenger og lenger unna, jo lenger vi gikk… | Strava

men WOW så fantastisk det var opp langs eggen! | Strava