Topptur · Haram

En bratt og variert tur fra Krogsætra til det steinete topp-platået på Blåskjerdingen – med vid utsikt mot kysten, Romsdalen og Sunnmørsalpene.


Haram og Vestnes kommuner

Varden på Blåskjerdingen i kveldslys
Varden på det sørlige topp-platået idet kveldslyset trekker inn over fjellene.

Blåskjerdingen er en tur der utsikten vokser raskt i takt med høydemeterne. Denne ettermiddagen startet jeg sent nok til å få det fine kveldslyset på toppen, men også sent nok til at dagslyset måtte tas med i planleggingen. Over skoggrensen åpner landskapet seg, og den siste delen går gjennom storblokka ur før den store varden på sørtoppen. Enkelte snøflekker på toppområdet minnet om at høsten allerede var på vei over i vinter.

Kort om turen

Område
Haram og Vestnes
Turmål
Sørtoppen, 1 061 moh.
Distanse
8,31 km tur/retur
Stigning
901 høydemeter
Bevegelsestid
3 t 01 min
Total tid
3 t 46 min
Vanskelighetsgrad
Rød – krevende
Underlag
Traktorvei, sti og storblokka ur
Merking
Rødmerking på pinner og steiner
Sesong
Vår til høst, avhengig av snø
Rute
Tur/retur samme vei
Parkering
Ved feristen forbi Krogsætra

Turbeskrivelse

Fra Krogsætra

Utgangspunktet ligger langs veien mellom Vatne og Fiksdal, like forbi bebyggelsen på Krogsætra. Parker ved feristen, kryss hovedveien og følg traktorveien oppover noen hundre meter. Når traktorveien deler seg, tar du av på den rødmerkede stien.

Gjennom skogen

Stien stiger jevnt gjennom skogen. Når du passerer skoggrensen, kommer du til en steinvarde og får friere utsikt. Herfra fortsetter den tydelige råsa videre opp ryggen. Det finnes flere små stivarianter, så følg merkingen og kontroller retningen dersom sikten er dårlig.

Ura mot topp-platået

Den øverste delen går over storblokka ur. Se godt etter røde merker på steinene; de kan være vanskeligere å oppdage når det ligger snø. Underlaget krever rolig fotarbeid, særlig når steinene er våte, isete eller dekket av løs snø.

Sørtoppen og varden

Den registrerte Strava-ruten ender ved det langstrakte sørlige topp-platået og den store varden på 1 061 moh. Den høyere nordtoppen på 1 069 moh. ligger på den andre siden av den markerte kløften. Kryssingen dit er ikke en del av denne turbeskrivelsen og krever trygghet i brattere og mer utsatt terreng.

Toppområdet

Et fjell med en egen karakter

Blåskjerdingen ligger på kommunegrensen mellom Haram og Vestnes og ruver over lavere fjell nær kysten. Det gir et vidt utsyn mot Sunnmøre, Romsdalen, Nordmøre og øyene i vest. Den tydelige kløften mellom sør- og nordtoppen har vært et kjent orienteringspunkt i distriktet, og på topp-platået står en rekke særpregede, oppreiste steiner. Sammen med den grove ura gir de fjellet et uttrykk som skiller seg fra mange andre topper i området.

Erfaringer

Mine personlige tips

  • Ta med hodelykt: På en ettermiddagstur sent på sommeren eller om høsten forsvinner dagslyset raskt. Hodelykt bør ligge i sekken selv om planen er å være nede før mørket.
  • Sett av tid til ura: Kilometerfarten faller naturlig i den storblokkete øvre delen. Legg tidsplanen etter terrenget, ikke bare distansen.
  • Følg merkingen: Røde merker på steiner kan forsvinne under snø eller være vanskelige å se i tåke. Ha kart og den nedlastede GPX-ruten tilgjengelig uten mobildekning.
  • La nordtoppen være et eget valg: Turen til den store varden på sørtoppen er et naturlig mål. Ikke fortsett over kløften dersom forhold, sikt eller egen erfaring ikke tilsier det.

Kart og registrert rute

Kartet følger den registrerte Strava-aktiviteten fra parkeringsplassen ved Krogsætra til sørtoppen og tilbake. Last ned kart og rute før avreise, og bruk merkingen og egne observasjoner som hovedgrunnlag underveis.

GPX-sporet viser den registrerte turen 24. oktober 2024. Bruk sporet som støtte sammen med merkingen, egne observasjoner og et kart som er tilgjengelig uten mobildekning.

Værvarsel for Blåskjerdingen

Se fullstendig varsel hos Yr
Vær Lett regn
Temperatur 9.4 °C
Nedbør neste time 0.2 mm
Vind 4.2 m/s NØ
Time-for-time-varsel for Blåskjerdingen
Tid Nedbør Sannsynlighet Vind Vindkast Temperatur
Lett regn 21:00 0.2 mm 43 % 4.2 m/s NØ 7.2 m/s 9.4 °C
Lett regn 22:00 0.1 mm 46 % 4.3 m/s NØ 7.4 m/s 9.1 °C
Lett regn 23:00 0.2 mm 55 % 3.9 m/s NØ 7.4 m/s 9.1 °C
Lett regn 00:00 0.2 mm 75 % 2.7 m/s NØ 6.6 m/s 9.2 °C
Regn 01:00 0.3 mm 83 % 1.1 m/s NØ 4.6 m/s 9.2 °C
Lett regn 02:00 0.1 mm 82 % 0.9 m/s N 1.6 m/s 8.7 °C
Regn 03:00 0.8 mm 85 % 0.8 m/s N 2.4 m/s 8.2 °C
Kraftig regn 04:00 1.3 mm 93 % 1.7 m/s NV 3.0 m/s 7.6 °C
Kraftig regn 05:00 2.3 mm 96 % 0.8 m/s N 2.5 m/s 7.2 °C
Kraftig regn 06:00 1.4 mm 98 % 3.0 m/s N 5.0 m/s 6.6 °C
Kraftig regn 07:00 1.2 mm 95 % 3.3 m/s N 6.6 m/s 6.1 °C
Kraftig regn 08:00 1.1 mm 91 % 3.3 m/s N 6.5 m/s 5.8 °C

Vind og temperatur er modellverdier for området. Lokale forhold på rygger og topper kan avvike betydelig.

Basert på data fra MET Norway, bearbeidet og presentert av Be Inspired. Sist oppdatert 5. August 2026 kl. 19:32.

Fra turen

Flere bilder

Flere turer

Av Njål Andersen